Kepçe

Yokluğuda yanlış seçilmiş olmasıda sonu hüsran ile bitecek hikayelere yenilerini ekleyecektir…

Tatlı su balık avı ile uğraşıp hayatında en az bir kere de olsa iğnenin ucundaki balığı tam kepçeye alırken kaçırmış kaç balıkçı vardır.  Eminiz çoktur. Kepçe her ne kadar basit bir yardımcı aksesuar gibi gözüksede balık avındaki rolü çok önemlidir.

Saatlerce beklemişsiniz ve hayatınızın avını yakalamışsınız ve hüsran kepçeye sığmayan hırçınlaşan balık oltayı koparıp gidiyor.

 Yokluğuda yanlış seçilmiş olmasıda sonu hüsran ile bitecek hikayelere yenilerini ekleyecektir.

Kepçe; kepçe çemberi, kepçe çemberine bağlı ağ ve tutamaktan oluşur.

Oltadaki balık kepçe mesafesine gelince , kepçe yavaşça balığa dokunmadan balığın altına getirilir ve kepçe yukarı doğru kaldırılarak balığın kepçenin içine alınması sağlanır.

Kepçe çemberi ve tutamak için en kullanışlı malzemelerden biri hafif ve sağlam olmasından dolayı alüminyum profildir. Fakat karbondan da imal edilen kepçeleri mağazalarda bulmak mümkündür. Bu kepçelerin yüzer olarakda imal edilen modelleri vardır.

Kullanımı uygun geliyorsa kepçenize şamandıra ilave ederek yüzer hale getirebilirsiniz.

Balık avı malzemesi satan mağazalarda değişik malzemelerden üretilen ağları ile değişik ebatları ve kol uzunlukları  farklı çok değişik kepçeler bulabilirsiniz.

Silikondan, naylon ipten örme, misinadan örme, kepçe ağları bulabilirsiniz.

Hedef balığınızın ebatlarına göre kepçe ebadı ve avlanacağınız yerin koşullarına göre kol uzunluğu seçmelisiniz. Aksi takdirde avınızı kaçırma ihtimali doğacaktır.

Kepçeyi seçerken taşıma problemi yoksa kepçe başlığının tek parça olmasını tercih edin. Eğer taşıma problemi varsa tabiki mantıklı seçim katlanarak mümkün olan en küçük taşıma ebatlarına gelen kepçeyi seçmek olacaktır.

Kepçenin katlanabilir olmasının avantajı taşıma esnasında ki rahatlığıdır. Dezavantajı ise montaj yapıldıktan sonra montaj noktalarında tam olarak rijitliğin sağlanamamasıdır.

Malzeme satın alırken maddi gücünüzün yettiği en kaliteli malzemeleri seçin. Kaliteli malzeme kullanmak çok balık avlamak anlamına gelmeyecektir fakat avdan alacağınız zevki ve avdaki sansınızı arttıracaktır. Balığı iğneye almak bilgi beceri tecrübe gerektirsede şansında rolü büyüktür. İğnedeki balığı kepçeye almak ise keyiftir ve bu keyfi büyüten uygun ve kaliteli malzeme kullanılmasıdır.

Burada yazmış olduklarımız şimdiye kadar edindiğimiz tecrübelerin yazıya dökülmüş halidir. Yoruma açıktır….

Kepçe çeşitlerinden bazıları..

2 Cevaplar

  1. Kişisel Blog dedi ki:

    Olmazsa olmaz, şans arttırıcı ekipmanım 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir